timelinenwwG

ربا چگونه نظام پولی مدرن را به وجود آورد؟

نحوه ی آغاز تحولات نظام پولی

می دانیم از زمانی که انسان در زندگی اجتماعی قسمتی از نیاز های خود را از دسترنج دیگران و به طور مشابه قسمتی از نیاز های آن ها را توسط دسترنج خود تامین می کرد، به دنبال روشی بود که حافظ حقوق طرفین تبادل باشد. ظاهرا روش اولی که انسان برای مبادله به کار گرفته است، تبادلی هم زمان و به این صورت بوده است: ” تحویل دادن کالای تولیدی خود به فرد نیازمند آن کالا و گرفتن کالای هم ارزشی که خودش به آن نیاز داشته است.” پدید آمدن مشکلات پی در پی در این راه، بشر را به سمت استفاده از کالای واسطه ای در معاملات هدایت کرده است. مانند فلزات گران بها که دارای ارزش ذاتی هستند، در گذر زمان فاسد و نابود نمی شوند و کوچک، سبک و قابل جابجایی می باشند. استفاده از این روش جدید دو امکان مهم برای بشر فراهم می ساخت:

 • تامین نیاز از شکل محدود و دو طرفه خارج شده و به صورت فراگیر و شبکه ای انجام شود، به عنوان مثال نیاز فرد “ب” را فرد “الف” و نیاز فرد “ج” را “ب” و نیاز “الف” را “ج” تامین کند.
 • الزام برای برطرف کردن نیاز یکدیگر در یک زمان واحد، رفع شده و فرد بتواند مدت ها پس از تامین نیاز دیگران، اقدام به تامین نیاز خود کند.

روش پول کالایی که هزاران سال از آن استفاده می شده، به تدریج از چند صد سال گذشته، هم زمان با پیدایش رنسانس، بشر استفاده از آن را کنار گذاشت و با پیمودن تحولات گام به گام پولی به سمت روش های تازه و پیچیده ای به عنوان زیربنای تبادلات خود رفت. تحولاتی که شروع و ادامه آن، قائم به پذیرش و گسترش ربا از سوی بشر بود که نتیجه هایی در پی داشت:

 • تعمیق ربا به عنوان جزء لاینفک هر مبادله در اقتصاد
 • غارت ساختاری و بسیار گسترده بشر توسط تعداد بسیار معدودی از رباخواران حرفه ای
 • گسترش روز افزون بی عدالتی

این پیامد ها تا قدری پیش رفت که امروز صندوق بین المللی پول مدعی است که نیمی از ثروت بشر در دست کمتر از صد نفر از سرمایه داران بین المللی، متمرکز می باشد.

اما نظام پولی فعلی چگونه نظامی است و چگونه به وجود آمد؟

گام اول:

شروع ایجاد تحول در نظام پولی، ظاهرا زمانی شکل گرفت که تجار مسیحی اروپایی سکه های خود را با هدف دریافت بهره و تأمین امنیت انتقال در تجارت به رباخواران یهودی می دادند و از ایشان رسیدهایی کاغذی تحویل می گرفتند. کم کم به جای انتقال اصل سکه ها، منتقل شدن این رسیدها رواج یافت و پول کاغذی با پشتوانه طلا به وجود آمد. از همان ابتدا رباخواران یهودی با استفاده از پیچیده تر شدن نظام مبادلاتی و گسترش روز افزون مبادله با رسیدها به جای اصل سکه ها شروع به غارت مشتریان خود نمودند. آن ها با تکیه بر این نکته که همواره حجم بالایی از سکه ها در نزدشان باقی می ماند، شروع به سوء استفاده از موقعیت خود بوسیله پرداخت وام با بهره های بالا،‌ نه با سکه های مردم،‌ بلکه با رسیدهای منتشر شده از سوی خود کردند. رسید هایی که تنها خود می دانستند که به اندازه آن ها سکه در اختیار ندارند. جالب این جاست آن دسته از رباخوارانی که در انتشار این رسیدهای بدون پشتوانه و غارت مردم زیاده روی نمی کردند، هیچ گاه دچار مشکل نمی شدند و تنها آن دسته ای دچار مشکل می شدند که چنان در این امر زیاده روی می کردند که مردم به عدم تناسب رسیدها و سکه هایشان مشکوک شده و برای بازپس گیری سکه های خود به ایشان مراجعه می کردند.
گام دوم:

به تدریج گسترش ربا در جامعه و اعتماد مردم در پرداخت و دریافت ربا، نوعی تمرکز کلان پولی در نزد این رباخواران حرفه ای به عنوان واسطه به وجود آورد که باعث طمع حاکمان برای دریافت وام ربوی از این طبقه شد. نزدیک شدن حاکمان به این قشر باعث کاهش شدید ممنوعیت این نوع فعالیت، رسمی شدن و در نتیجه گسترش روز افزون قدرت این افراد و پیدایش بانک ها شد. به تدریج گسترش رابطه حاکمیت با بانک ها و منافع فسادآلود مشترک در انتشار رسید بدون پشتوانه باعث شد که حاکمیت نیز ترجیح دهد به جای ضرب سکه طلا و نقره، طلاها را به بانک ها داده و جامعه را به سمت استفاده از رسیدها به جای طلا و سکه سوق دهد. شکل گیری ارتباط وثیق بین بانک ها و حکومت از طرفی و گسترش فعالیت بانک ها در واقع باعث گسترش غارت اموال مردم از طریق انتشار رسیدهای بدون پشتوانه شد. بانک ها قادر بودند تا جایی که زیاده روی محسوب نشود و شک مردم را برانگیخته نکنند، رسید بدون پشتوانه را وام دهند و به جای آن سکه و بهره های کلان تحویل بگیرند. البته آن ها بایستی منافع حاکمان را نیز رعایت می کردند و هر گاه که حاکمان نیاز داشتند به ایشان وام های کلان پرداخت می کردند.

گام سوم:
با شروع جنگ جهانی اول، نیاز حاکمان در دریافت وام از بانک داران رشد قابل توجهی داشت و انتشار حجم کلان از رسیدهای بدون پشتوانه سبب شد که پس از جنگ تورم بی سابقه ای اقتصاد بین المللی را فراگیرد. تورمی که بنیان آن وجود کاغذی بود که ظاهرا نشانه حق خرید و استفاده از کالاهای تولید جامعه است،‌ اما تنها بخشی از دارندگان آن در واقع این حق را دارند. در واقع بی ارزش شدن مداوم این کاغذها که زاییده نظام پولی جدید بود و نام تورم بر خود گرفت، تنها، پوسته ای از فساد زیربنایی این نظام در امکان غارت جامعه توسط قشر خاصی بود.
البته باید توجه داشت که امکان پرداخت وام با کاغذ تنها منفعت بانک داران از این نظام پولی جدید نبود. رشد صنعت ماشینی بعد از رنسانس باعث شد که مردم به صورت گسترده اجیر صاحبان صنایع بزرگ شوند. بدین معنا که منافع حاصل از کار ایشان به واسطه پرداخت حقوق ماهیانه نصیب صاحبان صنایع می شد. از آن جا که صاحب صنایع شدن نیازمند سرمایه بود،‌ بانک داران به سادگی با پول تجمیع شده خود مردم که به سرمایه کلان بدل شده بود،‌ صاحب منفعت حاصل از کار مردم می شدند. منفعتی که هر چند تولید شده و حق کارگران بود، ‌اما تنها بخش بسیار کوچکی از آن به ایشان پرداخت می شد و مابقی ازآن قشری بود که با پول مردم بر ایشان مسلط شده بودند.

گام چهارم:

متأسفانه قدرت گرفتن بانک داران باعث شد که تحولات نظام پولی بدین جا محدود نشود. پس از جنگ جهانی دوم آمریکا به عنوان اقتصادی نوظهور که کمترین درگیری را با جنگ داشت و در نتیجه کمترین آسیب را از جنگ جهانی دوم دیده بود، و از طرفی وجهه استعماری آن هنوز آشکار نشده بود، توانست کشورهای جنگ زده دنیا را قانع سازد که از دلار آمریکا در تجارت بین الملل استفاده کنند، با این شرط که برای بازسازی کشورهایشان وام دلاری پرداخت کند. بدین صورت دامنه استفاده از رسیدها و در نتیجه غارت بانک داران آمریکایی از مرزهای این کشور فراتر رفت و بین المللی شد. هر چند آمریکا در ابتدا تعهد داد که هر 35 دلار را با یک اونس طلا معاوضه کند، اما نزدیک به ۲۵ سال بعد،‌ زمانی که جنگ ویتنام باعث شد که زیاده روی بانک داران آمریکایی در انتشار دلار بدون پشتوانه مشخص شود، آمریکا این تعهد را رسما زیر پا گذاشت و اعلام کرد دیگر دلارها را با طلا معاوضه نخواهد کرد. هر چند زیر پا گذاشتن این تعهد باعث شد یک دهه تورم، اقتصاد آمریکا را فرا گیرد، اما آمریکا در نهایت توانست با هم دستی عربستان سعودی به منظور تثبیت دلار به عنوان ارز خرید نفت و چهار برابر کردن قیمت نفت، نیاز کشورها به دلار را افزایش دهد و جلوی هجوم سیل آسای رسیدهای بدون پشتوانه را به بازار آمریکا برای واردات از این کشور بگیرد. در نهایت سقوط شوری، موجب اعتمادی دوباره به آمریکا و تصمیم دوباره کشورها برای نگهداری و استفاده از دلار به عنوان ارز بین المللی در تجارت شد. سرانجام این بدعت بانک داران آمریکایی برای دفاع از منافع خود -که لازم نیست بانک های مرکزی به اندازه رسیدهایی که منتشر می کنند به عنوان پشتوانه طلا ذخیره کنند- تحولی در نظام پولی به وجود آورد که باز هم مانند تحول نخست، معلول منافع رباخواران بانک دار بود،‌ نه اقتصاد. در نظام پولی جدید پشتوانه معنایی نداشت و بانک داران می توانستند با اجازه حکومت ها به هر میزان که صلاح می دانند رسید منتشر کنند! البته واضح است که حاکمان و بانک داران می دانستند که زیاده روی در این امر موجب تورمی خواهد شد که بنیان حکومت حاکمان و بقای نظام مورد استفاده بانک داران را تضعیف خواهد کرد، اما رعایت اعتدال در غارت مردم هم به نفع حاکمان خواهد بود و هم بانک داران!

گام پنجم:

متأسفانه تحولات نظام پولی کلاف سر درگمی است که روز به روز در حال پیچیده تر شدن است. گسترش استفاده از رایانه و فناوری های نوین دیجیتال و IT در نظام بانکی باعث شد که بسیاری از خرید و فروش ها بدون پول و تنها با انتقال ارقام از حساب های جاری ما به حساب های فروشندگان انجام پذیرد. اگر در گذشته بانک ها تنها می توانستند پولی که در نزد آن ها سپرده گذاری می شود و از گردش در اقتصاد باز می ایستد را، دوباره به اقتصاد باز گردانند، هم اکنون بانک ها به ازای سپرده های جاری – که معمولا نیمی از مجموع سپرده ها را تشکیل می دهند – وام پرداخت می کنند. پرداخت وام،‌ به معنای خلق بدهی و اعطای حق خرید به فردی است که بالذاته خود این حق را ندارد. در گذشته با استفاده از نظام بانکی فردی که به این حق خود احتیاج نداشت،‌ این حق را با هدف دریافت بهره در اختیار فرد دیگری می گذاشت، اما در بانکداری مدرن، به واسطه استفاده مردم از حساب های جاری به جای پول در خرید و فروش، بانک ها می توانند با پرداخت وام به ازای سپرده های جاری، این حق را بدون نیاز به این که کسی از حق خود بگذرد، برای افراد دیگر ایجاد کنند! هر چند که به ظاهر این فرآیند خلق بدهی است نه خلق پول، اما دقت بیشتر مشخص می کند که حق ایجاد شده به هیچ وجه به واسطه بدهی نیست. در گذشته فردی که از حقش چشم پوشی کرده بود، حق خود را به همراه بهره از فردی که آن را دریافت کرده بود طلب می کرد، اما امروز هیچ کس از حق خود چشم پوشی نکرده که روزی مدعی بازگشت و تسویه بدهی شود. جالب این جاست که به محض خلق وام در سپرده جاری وام گیرنده،‌ رقم آن در تراز سپرده های بانک دیده می شود و بانک باز هم می تواند به ازای این سپرده نیز وام جدید خلق کند! تحول اخیر در سه دهه گذشته با گسترش بانکداری الکترونیک شروع شده و گسترش یافته است و بر خلاف روش انتشار اسکناس که با واگذاری به بانک های مرکزی و کنترل حاکمان در بسیاری از مناطق دنیا انجام می شود، به صورت کاملا پنهان از چشم حاکمان و بدون اجازه و دخالت آن ها، زیرساخت غارت کردن دسترنج مردم توسط عده ای معدود از رباخواران بانکدار بین المللی را فراهم ساخته است. برای پی بردن به ابعاد فاجعه کافی است بدانید، که هم اکنون حجم حق ایجاد شده برای خرید از بازار با این روش توسط بانکداران بیش از ۱۰ برابر حجم حق ایجاد شده به واسطه انتشار اسکناس توسط بانک های مرکزی در دنیا است!
توجه کنید از آن جا که تمام دلارهای موجود در کشورهای دنیا، با واسطه یا بی واسطه در بانک های آمریکایی سپرده گذاری می شوند، بانک های آمریکایی می توانند ده ها برابر حجم پول منتشر شده توسط فدرال رزرو، اقدام به غارت و تصاحب دارایی ملت ها به واسطه خلق پول از روش اخیر کنند. لذا با وجود آن که حجم دلار منتشر شده توسط بانک مرکزی آمریکا تا سال ۲۰۰۸ کمتر از یک تریلیون دلار بوده است، تا سال ۲۰۰۸ بیش از ۷ تریلیون دلار بیشتر از صادراتش به دنیا،‌ از دنیا واردات انجام داده است. این آمار مختص به غارت دارایی ملت ها تنها از طریق واردات است، و مشخص نیست، که بانکداران آمریکایی چه میزان دلار را به ملت ها پرداخت و مالکیت شرکت ها، کارخانه ها و دیگر دارایی های ایشان را از طریق بازارهای سرمایه و دیگر روش ها تصاحب کرده اند.

گام ششم:

شواهد نگران کننده ی بسیاری وجود دارد که گروه معدودی که توانسته اند به این وسیله دیکتاتوری گمنام و ناشناخته ای به وجود آورند، طرحی جدید به نام پول مجازی بیت کوین برای حفظ دیکتاتوری خود در دنیای بعد از پول فیات طراحی کرده اند. چیزی که از ظواهر تحولات برمی آید آن است که رسانه ها قصد دارند سقوط قریب الوقوع دلار و بحران های حاصل از آن را به امکان خلق پول نسبت داده و استفاده از پول مجازی جدیدی به نام بیت کوین را به عنوان راه حل و منجی در شرایط پیش آمده معرفی کنند که امکان خلق آن وجود ندارد. اما واقعیت آن است که امکان خلق پول و تصاحب دارایی هایی ملت ها به نفع بانک داران از طریق خلق پول، تنها یکی از روش های غارت دارایی ملت ها توسط بانک داران است. برای فهم این موضوع به مثال ساده زیر دقت کنید.
دو فرد “الف” و “ب” را فرض کنید، که با ارابه ای قصد مسافرت دارند. فرض کنید آن ها با هم قرار می گذارند که به صورت نوبتی هر کیلومتر از راه، یک نفر ارابه را کشیده و نفر دیگر بر ارابه سوار شود. پس از مدتی فرد “الف” به فرد “ب” پیشنهاد می دهد که از یک سنگ نشان دار برای تعیین نوبت استفاده کنند. بدین صورت که هر گاه “الف” در ارابه می نشیند وی باید سنگ را تحویل “ب” که ارابه را می کشد، بدهد. پس از طی یک کیلومتر “ب” سنگ را به “الف” تحویل داده و برای یک کیلومتر سوار بر ارابه می شود. حال اگر “الف” تعداد نامحدودی از سنگ های نشان دار داشته باشد، استفاده از این سنگ ها، روش مناسبی برای رعایت عدالت در خدمت دهی این دو به یکدیگر نخواهد بود. چون پس از این که “الف” یک کیلومتر سوار بر ارابه بود، می تواند یک سنگ دیگر به “ب” دهد و یک کیلومتر دیگر سوار بر ارابه باقی بماند و این روال بارها و بارها می تواند ادامه یابد. باید دقت کرد که مهم نیست در این روال با ده ها سنگ ثروت جمع می کند، بلکه مهم آن است که الف همواره سوار و ب همواره در حال کشیدن ارابه است. این نظام همان قدر ناعادلانه است که خلق پول در نظام فعلی.
حال فرض کنید که فرد ب متوجه ظلم فرد الف شود و تمام سنگ های نشان دار وی را به جز یکی در چاه بیاندازد. “الف” بر ارابه سوار می شود و “ب” سنگ را از وی تحویل و در درون صندوق می گذارد و ارابه را یک کیلومتر می کشد. پس از طی مسیر،‌ “الف” از “ب” می خواهد که سنگ را به وی قرض دهد. دوباره “الف” بر ارابه سوار می شود و “ب” سنگ را از “الف” می گیرد. بدین صورت دارایی “ب” دو سنگ می شود، در صورتی که یک سنگ بیشتر در این اقتصاد وجود ندارد. حال اگر پس از طی یک کیلومتر از مسیر،‌ “الف” دوباره چنین تقاضایی از “ب” کند و وی بپذیرد، ثروت “ب” سه سنگ می شود و این روال به صورت نامحدود می تواند ادامه یابد. دقت کنید که هر چند یک سنگ بیشتر در اقتصاد وجود ندارد،‌ اما ثروت “ب” به ده ها سنگ افزایش می یابد و باز هم مهم آن است که فرد “الف” همواره سوار است و فرد “ب” همواره در حال کشیدن ارابه!
همانطور که از این مثال مشخص می شود، جلوگیری از خلق پول در جایی که امکان بدهکار شدن متمرکز و بلند مدت برای افراد معدودی وجود دارد، به هیچ عنوان نمی تواند ظلم این نظام پولی را برطرف سازد.
در نتیجه بیت کوین علاوه بر معایب بسیار بزرگی مثل عدم امکان کنترل دارایی ها و دریافت مالیات توسط حکومت ها و احتمال قریب به یقین تمرکز حجم زیادی از آن در دست عده ای خاص و نامشخص، در سال های اولیه حیات این پول، بر خلاف تصور کسانی که گمان می کنند،‌ معضلات نظام پولی معیوب فعلی را حل خواهد کرد، به هیچ عنوان چنین توانایی را نداشته و همانطور که خالق آن خود را امپراطور دومین طرح نجات مالی بانک ها نامیده، تنها باعث گسترش قدرت و نفوذ بانکداران بین المللی خواهد شد.

نتیجه اعتماد به ربا:

اعتماد مردم به ربا و رباخواران و تسلط بسیار بالای ایشان بر مفهوم پول و روش های سوء استفاده از آن، باعث پیدایش نظام پولی جدیدی شد،‌ که اساسا مهمترین شرط یک نظام پولی -که حفظ حقوق افراد جامعه در مبادلات می باشد- را دارا نیست. بدین معنا که قشر زالو صفتی به وجود آمده که کالا و خدمتی به جامعه عرضه نمی کند،‌ اما بیشترین حق استفاده از کالاها و خدماتی که جامعه عرضه می کند را دارد. همانطور که زالو با استفاده از تغذیه میزبان بدن وی را ضعیف و خود رشد می کند،‌ استفاده کلان این قشر از تولیداتی که بهره مندی از آن حق جامعه است، باعث کاهش بهره مندی عموم در مصرف و تضعیف روز افزون اقتصاد جامعه و رشد این طبقه خاص می شود.
در واقع این اعتماد باعث ایجاد تحولات گام به گام و پیچیده ای در نظام پولی اقتصاد بین المللی شده است که به واسطه؛
فراهم ساختن قدرت خلق پول برای عده ای خاص
نبود ارزش ثابت و کاهش ارزش پول با گذشت زمان
فراهم ساختن امکان تملک ارزش کارِ درصد بسیار بالایی از نیروی کار جامعه به وسیله تمرکز سرمایه ای که در نزد این عده خاص به وجود آمده است.
به گواه گزارش صندوق بین المللی پول، بیش از نیمی از ثروت جهانی را در اختیار کمتر از صد نفر از سرمایه داران بین المللی قرار داده است!

2 پاسخ
 1. یاس کبود مولا
  یاس کبود مولا says:

  سلام علیکم…
  از برخی قسمت های پرداخته شده واقعا خوشم اومد
  زیبا و به جا بود
  الحمدالله…
  اون مطالب ربا که از طریق ایات قران بهشون پرداختید واقعا جای تشکر و قدردانی داره
  خداقوت!
  موفق باشید
  یاحق

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *